Responsive image
Назва статті Право автора v. право власника в контексті права доступу
Автори СЕРГІЙ ГЛОТОВ
Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 2 / 2023
Сторінки 144 - 160
Анотація

З огляду на відсутність конвенційних підстав для існування у законодавстві України права доступу автора до створеного ним твору, який втілено в речі, належній власникові, наочною є нестандартність такого права, що має сприйматися не як обмеження права власності, а як його обтяження. Це означає, що відносини, які виникають між автором твору та власником речі, в якій він втілений, є зобов’язально-правовими. Причому йдеться про зобов’язальні правовідносини активного типу, що є визначальним для юридичного та матеріального змісту таких правовідносин.

У зв’язку із місцеположенням норми про право доступу в системі законодавства України про авторське право привертає до себе увагу певна невпевненість вітчизняного законодавця у питанні визначення правової природи цього права. Із врахуванням усталеного підходу до права доступу як особистого немайнового права, що обумовлено, зокрема, і впливом німецької філософії права, припускається, що його слід все ж таки сприймати як право sui generis, місце якому – у системі прав, суміжних з авторськими, роль якого полягає у забезпеченні ідеального зв’язку автора з його твором.

Звернуто увагу на своєрідну непропорційність цього обтяження, зокрема й через те, що об’єктом такого обтяження за законодавством України про авторське право є лише твори образотворчого мистецтва, хоча ніщо не заважає поширити його й на твори архітектури та твори ужиткового (декоративно-ужиткового) мистецтва.

 Зроблено висновок про те, що право доступу до твору за своєю суттю є облігаторним і таким, у здійсненні якого авторові твору не можна відмовити, безумовно, з осторогою на вельми мізерні, враховані законом інтереси власника речі, адже встановлене законодавцем обтяження має на меті захистити благо більш високого ґатунку – авторське право – через його уразливість.

Метою статті є надання практичних порад щодо реалізації автором і власником своїх прав та охоронюваних законом інтересів у контексті права доступу до твору.

 

Ключові слова авторське право; право власності; право доступу до твору; обтяження права власності; твори образотворчого мистецтва
References

Bibliography

Authored books

 1. Voigtländer R, Elster A, Kleine H, Die Gesetze, betreffend das Urheberrecht an Werken der Literatur und der Tonkunst sowie an Werken der bildenden Kunst und der Photographie. Kommentar (4 Auflage, 2017 Sammlung Guttentag) (in German).

2. Butnik-Siverskyi S, Spadkuvannia prav intelektualnoi vlasnosti (NVP Interservis 2013) (in Ukrainian).

3. Lejst O, Sushhnost’ prava. Problemy teorii i filosofii prava (KNT 2021) (in Russian).

4. Maidanyk R, Rechove pravo: pidruchnyk (Alerta 2019) (in Ukrainian).

5. Mejer D, Russkoe grazhdanskoe pravo / chtenija D. I. Mejera (6-e izdanie, tipografija D V Chichanadze 1894) (in Russian).

6. Michurin E, Osushhestvlenie i ogranichenie imushhestvennyh prav (Jurist 2011) (in Russian).

7. Rozghon O, Mezhi ta obmezhennia prava vlasnosti (FOP Lysiak L S 2006) (in Ukrainian).

8. Shtefan A, Avtorske pravo i sumizhni prava: osoblyvosti pravovoi okhorony, zdiisnennia ta zakhystu (NVP Interservis 2017) (in Ukrainian).

 

 

 

Edited books

 9. Schulze G, ‘ZugangzuWerkstücken’ v Dreier T, Schulze G, Urheberrechts-DiensteanbieterGesetz, Verwertungsgesellschaftengesetz, Nebenurheberrecht, Kunsturhebergesetz. Kom mentar (6 Auflage. 2018, C.H.BECK Verlag) (in German).

10. Vogel M, ‘Zugang zu Werkstücken’ G Schricker, U Loewenheim, Urheberrecht. Kommentar (6, neu bearbeitete Auflage 2020, XXVII, C.H.BECK Verlag) (in German).

11. Ioffe O, ‘Spornye voprosy uchenija o pravootnoshenii’ v Ioffe O (otv red), Ocherki po grazhdanskomu pravu: sb. st. (Izd-vo Leningrad un-ta 1957) (in Russian).

 

Journal articles

12. Thomas Merrill, ‘Accession and Original Ownership’ [2009] 1 (2) Journal of legal Analysis 459–510 (in English).

13. Kryvolapov B, ‘Osoblyvosti zakhystu avtorskykh prav na tvory obrazotvorchoho mystetstva’ [2021] 3 Analitychno-porivnialne pravoznavstvo 49 (in Ukrainian).

14. Tomarov I, ‘Osobysti nemainovi prava na rezultaty intelektualnoi diialnosti’ [2006] 3 (26) Zovnishnia torhivlia: pravo ta ekonomika 94 (in Ukrainian).

15. Vereitsi O, ‘Avtorski povnovazhennia z nevyznachenoiu pravovoiu pryrodoiu’ (2017) 1 Pravo intelektualnoi vlasnosti 176 (in Ukrainian).

 

Theses

16. Samsin R, ‘Pravo sliduvannia v avtorskomu pravi Ukrainy ta krain-chleniv YeS: porivnialno-pravova kharakterystyka’ (dys kand yuryd nauk, 2016) (in Ukrainian).

 

Електронна версія Завантажити