Responsive image
Назва статті Доктринальні засади фінансово-правового регулювання
Автори МИКОЛА КУЧЕРЯВЕНКО
Назва журналу Юридичний журнал «Право України» (україномовна версія)
Випуск 2 / 2022
Сторінки 52 - 63
Анотація

Нині особливої актуальності набувають питання, пов’язані зі з’ясуванням природи та значення доктринальних положень, на підставі яких формуються засади фінансово-правового регулювання.

Мета статті полягає у з’ясуванні природи доктринальних положень фінансовоправового регулювання, беручи до уваги зміст суспільних відносин, що є предметом фінансово-правового впливу, сталих підходів до побудови системи фінансовоправової галузі та принципових ознак доктрини й доктринальних положень.

 Констатовано, що найбільш важливим напрямом з’ясування та значення доктринальних положень у цьому сенсі є характеристика їхньої природи при регулюванні бюджетних і податкових відносин. Це обумовлюється тим, що саме бюджетне право та податкове право охоплюють сукупність норм, які виступають виключно фінансово-правовими за природою і не конкурують ні з якими іншими галузевими нормами.

Зазначено, що доктринальні положення фінансово-правового регулювання мають характеризуватися значущістю та певним глобальним впливом на упорядкування предметних відносин. При цьому принциповим, на нашу думку, є те, що подібні положення повинні мати під собою відповідне конституційне підґрунтя. Тобто йдеться про наявність окремих статей Конституції України, на яких базуються основні вихідні концепції правового впливу, загальні засади, підходи до визначення центральних понять і категорій. Це підтверджується й чинним конституційним підходом до фактичної побудови системи доктринальних положень, які впливають на особливості фінансово-правового регулювання. Так, відповідно до ч. 2 ст. 92 Консти туції України виключно законами України встановлюються: Державний бюджет України і бюджетна система України; система оподаткування, податки і збори; засади створення і функціонування фінансового, грошового, кредитного та інвести ційного ринків; статус національної валюти, а також статус іноземних валют на території України; порядок утворення і погашення державного внутрішнього та зовнішнього боргу; порядок випуску й обігу державних цінних паперів, їх види і типи.

 

Ключові слова
References

Bibliography

Authored books

1. Pravova doktryna Ukrainy, t 1 (Petrushun O red, Pravo 2013) (in Ukrainian).

 

Journal articles

2. Kucheryavenko M, ‘Podatkova doktryna Ukrainy’ (2020) 4 Pravo Ukrainy 11–20 (in Ukrainian).

 3. Kucheryavenko M, ‘Pryroda podatku yak konstrukcii zustrіchnoho uzgodzhennia oboviazkіv (na prykladі pіdpryiemstv krytiyhnoi іnfrastruktury)’ (2021)

4 Pravo Ukrainy 167–81 (in Ukrainian).

 

Електронна версія Завантажити